Regeneracja lamp :)

Opisy napraw i modyfikacji wraz ze zdjęciami.

Postprzez Defflingeru 12 wrz 2015, 21:17

Witam was serdecznie drodzy koledzy i koleżanki :)

Jako, że moja pierwsza fotorelacja przyjęła się dość pozytywnie, postanowiłem zrobić drugą :)
Jeśli macie lekko wypłowiałe, pożółkłe lub "mleczne" lampy, ten poradnik jest idealny dla Ciebie ! :)

1. Co nam będzie potrzebne ? :D

* 2-3 godziny wolnego czasu
* Płyn do mycia szyb
* Zmywacz silikonowy (używamy aby odtłuścić lampę) [lub inny odtłuszczacz]
*Około 2-3 litry wody
*Ręczniki papierowe
*Papier wodny P1200
*Papier wodny P2500
*Lakier bezbarwny z utwardzaczem (Lub, specjalny bezbarwny lakier Moitipa 2k z utwardzaczem. U mnie takiego nie było akurat więc nabili mi identyczny :> )
*Ściereczka z mikrofibry
!!! Łączny koszt za wszystko, to 50 zł :) !!!

2. Skoro mamy już wszystko to ruszamy do akcji :)

* Najpierw dokładnie myjemy lampy za pomocą płynu do mycia szyb i wycieramy do sucha ręcznikami papierowymi.
Obrazek

* Następnie obficie spryskujemy wodą całą lampę wraz z papierem ściernym P1200 (polecam nalać wody do identycznej buteleczki jak od płynu do mycia szyb. Znacznie ułatwia to pracę ;> )
Przystępujemy do matowienia lamp, pamiętając o tym, aby cały czas na lampie było dużo wody. (Uwaga ten moment jest bardzo ważny, ponieważ od niego w znacznej mierze zależy efekty końcowy :) )
Matujemy w sposób następujący : Najpierw tylko w pionowo (całą lampę szorujemy tylko góra-dół), a następnie poziomo (całą lampę lewo prawo). Nie należy matowić lampy dziwnymi kulistymi ruchami lub po ukosach.
Po paru razach, myjemy lampę i gdy wygląda ona mniej więcej jak na zdjęciu poniżej, idziemy dalej :)
Obrazek

* Teraz ruszamy z papierem P2500, również dużo wody i takimi samymi ruchami jak w przypadku P1200. Na koniec nasza lampa wygląda mniej więcej tak:
Obrazek

Spokojnie, nikogo nie troluję, zaraz wasze lampy na nowo będą błyszczał jak z salonu :)

3. Odtłuszczamy i malujemy

* Nalewamy trochę odtłuszczacza na ściereczkę z mikrofibry i przecieramy całe lampy.
* Zaczynamy wstrząsać puszką z lakierem bezbarwnym (około 2-3 minuty)
* Nakładamy na lampy pierwszą warstwę lakieru bezbarwnego. ( Nie polecam kłaść grubych warstw, natomiast nie musicie się, aż tak cackać z jakimiś cienkimi warstwami. Powiedzmy, że ma być taka średnia :D )
* Czekamy 10 minut, wracamy do naszych lamp i robimy wielkie WOW. Nasze lampy już wyglądają kozacko ;) Nie przejmując się tym nakładamy drugą nieco grubszą warstwę lakieru bezbarwnego i zostawiamy lampy na 2 godziny.
( Lakier wysycha wciągu 30 min, natomiast pełną twardość osiąga po około 2 godzinach :)

4. Montujemy nasze lampy na miejsce i cieszymy się jak dzieci z efektu końcowego :)

Tutaj macie zdjęcie mojej lampy jak wyglądała przed zabiegiem

Obrazek

A tutaj zdjęcia po zabiegu :)

Obrazek
Obrazek

Na koniec dodam tylko, że efekt na żywo jest 100 razy lepszy, nie mówiąc już o znacznej poprawie widoczności :)
Jutro umyję całe autko i zabiorę ze sobą aparat, żeby cyknąć zdjęcie w nieco lepszej rozdzielczości ;)
Mam nadzieję, że komuś przyda się moja mała fotorelacja :)

Pozdrawiam
Wasz Defflingeru
Defflingeru (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez dzikuu 12 wrz 2015, 21:51

Pomocna fotorelacja :D Sam sie do tego juz chwilke zabieram :lol: Tylko takie pytanie, czy nie wzmocniło by efektu przelecieć już gotową lampę jakąś pasta lekko ścierna?
Samochód: HC GK F/L 1.6 16V (2005) || || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 23&t=12895
dzikuu (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postprzez Defflingeru 12 wrz 2015, 22:06

Nie, bo wlasciwie nie ma nawet sensu. Papiery scierne P1200 i 2500 na spokojnie wystarczą :) Po pascie moze byc paradoksalnie gorzej :P
Defflingeru (Moderator)

Re: Regeneracja lamp :)

Postprzez KamilM 13 wrz 2015, 10:59

A ciekawe jak z trwałością takiego zabiegu :) Efekt wydaję się być zadowalający, ale czy po miesiącu dwóch nie zmatowieją znowu te lampy :)
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (2003)
Podpis: Obrazek
KamilM

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Defflingeru 13 wrz 2015, 13:16

Efekt utrzyma się spokojnie na lata :) (Myślę, że około 6-7 lat)
Po to właśnie nakładamy specjalny lakier bezbarwny a nie polerujemy na koniec lampy.
Lakier ten zapewnia ochronę przed uderzeniami kamieni, różnego rodzaju chemią, oraz promieniami UV.

Wiadomo, ze jeśli ktoś będzie stosował najtańsze żarówki, lampy mogą zacząć żółknąć, ale od środka :)
Defflingeru (Moderator)

Postprzez KamilM 13 wrz 2015, 13:37

U mnie właśnie była polerka i jakoś efekt długo nie utrzymał się, a i sam efekt końcowy jakoś do końca mnie nie zadowala :) Być może jestem bardzo wymagający :D Spróbuję na pewno Twojego sposoby bo potrzebny jest kolejny zabieg moim lampom, ale jak mam tracić czas na polerkę to wolę coś nowego wypróbować co będzie miało lepszy efekt końcowy i dłużej utrzyma się :) Swoją drogą bardzo fajny poradnik i na pewno dam znać jak go wypróbuję :)
KamilM

Postprzez Defflingeru 13 wrz 2015, 13:45

KamilM, efekt z polerki nie utrzymuje się, ponieważ ściera się wtedy ten brzydki plastik, ale często gęsto nie daje się potem środka zabezpieczającego lampy (czyli lakieru bezbarwnego). Następnie takie lampy po miesiącu dwóch, od słońca czy chemii do mycia auta wyglądają tak samo źle jak przed zabiegiem, a nawet gorzej :(

Ale cieszę się, że komuś się przyda mój poradnik :D

Tutaj macie jeszcze fotkę na umytym samochodzie w większej rozdzielczości :)
Obrazek
Defflingeru (Moderator)

Postprzez KamilM 13 wrz 2015, 14:06

Dokładnie tak jak mówisz :) Teoretycznie miałem zabezpieczać powłokę po polerce lakierem, ale jakoś mi się troszkę schodziło z tym i teraz mam co mam :) A efekt naprawdę świetny dokładnie o coś takiego mi chodzi :) Zrobione raz, porządnie i na dłuższy czas, a nie zabawa co miesiąc w polerkę :) Jak znajdę jakąś starą lampę to spróbuję zrobić to jeszcze na drugi sposób mianowicie spoleruję cała lampę pastą i polakieruję, w ten sposób zobaczymy jaka będzie różnica między papierem, a polerką:)
KamilM

Postprzez xmadmanx 15 wrz 2015, 12:25

Czy tylko mi nie działają zdjęcia ? :(
Samochód: HC GK F/L 2.0 16V (2005)
Maski się zmieniają, ale twarze pod maskami pozostają te same. - Brent Weeks
xmadmanx

Postprzez CoupeK 15 wrz 2015, 16:34

xmadmanx, mi chodzą, sprawdź na innej przeglądarce może jakiś blocker Ci blokuje, co do regeneracji lamp to już różne wersję słyszałem np że lepiej polerować i bez claru, a w tym przypadku właśnie dawać bezbarwny. To jak to z tym jest może zależy czy lampy szklane czy plastikowe?:)
Samochód: HC GK 2.0 16V (2004)
Podpis: "Państwo policyjne, państwo wyznaniowe
Masz tu wolność słowa, lecz uważaj na swą mowę... "
CoupeK

Postprzez Defflingeru 15 wrz 2015, 17:41

CoupeK, Dokładnie tak, szklane lampy wystarczy spolerować, natomiast plastikowe trzeba zabezpieczyć za pomocą lakieru bezbarwnego :)

Ps. Nie ma przeciwwskazań, aby szklane lampy też pomalować bezbarwnym. Natomiast przy szklanych lampach nie ma takiej potrzeby :)

xmadmanx,
Jeśli chcesz, podeślę Ci zdjęcia na maila :)
Defflingeru (Moderator)

Postprzez cisek 20 wrz 2015, 15:59

Lakier musi być jakiś specjalny do plastików?

Niestety fotki z głównego posta nie działają.
Samochód: HC GK 2.0 16V (2003)
cisek

Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postprzez Defflingeru 23 wrz 2015, 09:13

Tak, lakier bezbarwny musi być specjalny :)

Postaram się dzisiaj wstawić od nowa zdjęcia :)
Defflingeru (Moderator)

Postprzez dzikuu 23 wrz 2015, 12:51

Polecam imgur.com fotki tam widzą naprawde długo :)
Samochód: HC GK F/L 1.6 16V (2005) || || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 23&t=12895
dzikuu (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postprzez KmikazeMuru 20 paź 2015, 19:10

Można prosić o ponowne wstawienie zdjęć? Przymierzam się do regeneracji lamp i fotki były by bardzo przydatne.
Samochód: HC GK F/L 1.6 16V (2006)
KmikazeMuru

Otrzymał podziękowań: 1 razy

Postprzez Rzelu 23 paź 2015, 22:55

Ja tez dolaczam sie do prozby
Samochód: nie posiadam/inny (1995)
Rzelu

Postprzez Danger 17 lis 2015, 19:05

Robiłem u siebie to sam razem z montażem ringów+ malowanie ich na czarno poniżej pare fotek
ja zaczynałem od papieru 500 bo u mnie była tragedia

kolejno na zdjęciach 500, 800,1200, 1500, 2500, 3000, lakier
Warto okleić tył lampy przed lakierowaniem i nie walić tego na opór żeby nie zrobiły się zacieki, 1 warstwa cienka druga gruba żeby się ładnie wyrównało efekt jest naprawdę dobry powodzenia :)

Gdyby ktoś miał problem pisać na pw mogę to ogarnąć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Galerie Allegro - darmowy hosting zdjęć
Samochód: nie posiadam/inny (2003)
Podpis: Danger
Danger (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez majkelzw 18 lis 2015, 21:50

Super Ci to wyszło, a jak z widocznością kierunku po pomalowaniu na czarno? Ja u siebie też malowałem na czarno ale pod kierunkiem zostawiłem org tylko wywaliłem pomarańczowy plastik ale bardzo podoba mi się Twoje wykonanie i jeżeli świeci wystarczająco mocno i drogówka ani przegląd czepiać się nie będą to też sobie tak machnę:)
Samochód: HC GK 2.7 24V v6
majkelzw

Postprzez Danger 18 lis 2015, 21:57

dałem pomarańczowy kierunek i jest ok
Danger (Moderator)

Postprzez Michal 22 gru 2015, 11:51

Efekt super tylko słyszałem, że to podobno na dłużej jak pół roku nie wytrzyma i jak raz się taką renowację zrobi potem już trzeba się z tym męczyć co pół roku...
Co do czarnych kierunków to też takie mam i pomarańczowa żarówa załatwia problem. Kierunek widoczny i jeszcze nikt mi się nie uczepił tego.
Samochód: HC GK 1.6 16V (2004)
Michal

Postprzez Qbul3kZ 12 sty 2016, 11:22

Jezdzilem rok i nic nie trzeba bylo ;) Jedynie co trzeba robic to raz na jakis czas i zaraz po polerce posmarowac srodkiem przeciw UV do reflektorow.
Samochód: HC GK F/L2 2.0 16V (2008) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 23&t=13789
Galeria zewnętrzna: http://www.fotosik.pl/u/Qbul3kZ/album/1749545
Qbul3kZ

Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez HyundaiCompany 13 sty 2016, 11:43

Ktoś mi powie jak zdementować reflektory w RD2? :wink:
Samochód: HC RD2 1.6 16V
HyundaiCompany

Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez SASA 21 sty 2016, 21:50

HyundaiCompany żeby zdemontować lamę w RD2 musisz zdjąć przedni zderzak ( niestety)
Samochód: HC GK 1.6 16V (2004) || galeria: viewtopic.php?f=23&t=7625
Podpis: Zaczęło się niewinnie od Rometa 50CCM z wiekiem były większe motocykle Kawasaki ZZ-R 600, potem Kawasaki Ninja Zx-6R nadszedł czas przesiąść się na 4 kółka i oto nastała Era Hyundaia :)
SASA (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 13 razy

Postprzez Danger 26 sty 2016, 21:55

teraz jest zima zrobie wam w kwietniu zdjęcia jak to się tam trzyma pozdro :)
Danger (Moderator)

Postprzez multimen 18 lut 2016, 15:24

Lampa.jpg

Witam sam nie posiadam Coupe ale forda mondeo natomiast Coupe z 2005 posiada moja znajoma której pomagam przywrócić dawna świetność tego auta, które z biegiem czasu i paru nieudolnym mechanikom nabrało wyglądu jakiegoś bezdomnego wałęsającego się po świecie :), zregenerowałem reflektory matując papierem wodnym i pokrywając je klarem czyli lakierem akrylowym bezbarwnym 2 składnikowym, ponieważ jej reflektory były już pożółknięte i porysowane tak ze w nocy ledwo oświetlały drogę.
Przy okazji zrekonstruowałem kształt zderzaka który był w tak fatalnym stanie ze samo usuwanie szpachli żywic i spawanie zajęło mi 2 dni.
zderzak.jpg

tragedia.jpg

Reflektory wyszły świetnie, i z pewnością będą jak nowe przez kilka lat :) jednany rzecz której nie da się pozbyć to drobne plamki od wewnątrz pozostałość po skondensowanej wodzie wewnątrz reflektora. Odradzam polerowanie i stosowanie jakich kolwiek past i mleczek nie uzyska się trwałego efektu najwyższej na 3 miesiące potem będą w jeszcze gorszym stanie niż przed polerowaniem.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Samochód: HC GK F/L 2.0 16V (2005) ||
multimen

Następna strona

Powrót do Fotorelacje