[RD] Wymiana żarówki przy pokrętłach od nawiewu

Opisy napraw i modyfikacji wraz ze zdjęciami.

[RD] Wymiana żarówki przy pokrętłach od nawiewu

Postprzez Włodar 5 paź 2009, 00:41

Jak w temacie...musze ja wymienić a nie wiem jak dokładnie się za to zabrać . :? Wiem że sa tam jakieś zaczepy ale nie wiem dokładnie gdzie są zamontowane?
pozdrawiam
Samochód: nie posiadam/inny
Włodar

Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Wymiana żarówki(podświetlenia) przy pokrętłach od nawiewu w

Postprzez Radamanthys 5 paź 2009, 09:12

jesli chodzi o GK, rozumiem ze chcesz wymienic zarowki w kokpicie srodkowym ? otwierasz komore obok zapalniczki wyjmujesz wklad i lapiesz za kokpit powoli zaczepy puszczaja od dolu ku gorze, potem kable sobie odpinasz...tyle
Radamanthys

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Szachi87 5 paź 2009, 10:37

RD/RD2 :

1) zaczynamy od odkręcenia gałki zmiany biegów (ma gwint) więc mocno łapiemy i odkręcamy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara

2) zdejmujemy osłonę mieszka ciągnąć do góry dół ramki, na fotce widać gdzie są wszystkie zaczepy
Obrazek

3) zdejmujemy osłonę radia/popielniczki itp ciągniemy do siebie jest tam parę zatrzasków, nic trudnego

4) odkręcamy osłonkę pod kierownicą, są tam 4 śrubki, 2 na dole, 2 na górze z czego jedna jest ukryta pod "ściemniaczem" więc trzeba to podważyć i wydłubać, linki od otwierania maski nie ruszamy, niech osłonka sobie zwisa luzem

5) odkręcamy konsolę środkową, 2 śrubki ukażą się nam po ściągnięciu pkt .3, kolejne dwie po punkcie nr.4 i tu trzeba się dobrze rozejrzeć za nimi bo jedna jest od dołu przykręcona( w okolicach przycisku tylnej wycieraczki) i od boku tych rejonach, kolejne 2 są w "daszku" od licznika, jak juz się ich pozbędziemy łapiemy za prawy dolny róg konsoli i ciągniemy do siebie jest tam parę zaczepów więc stopniowo powoli odchylamy łapiąc coraz dalej

6) jak już zejdzie z wszystkich zaczepów mamy jakieś 10 cm luzu bo dalej trzyma linka ogrzewania i wtyczki (temp ogrzewania ustawić na min żeby linka była nienapięta) teraz można wcielając się w role plasticman'a wyciągnąć żaróweczki bez odpinania niczego, gniazdo żarówki należy przekręcić i wychodzi.. mamy tam 2 gniazda żarówki i jeszcze jedno wchodzi w przełącznik kierunku nawiewu ale to już trzeba je rozmontować żeby się dostać do żaróweczki i zrzucić linkę ogrzewania

dodatkowo awaryjne są podświetlane osobną żaróweczką znajdującą się w przełączniku
_________________________________________________________________________________

WERSJA PRO... czyli jak dostać się do licznika...

po poprzednich operacjach mając już luźną dechę odpinamy wszystkie wtyczki, zaczynamy od przełącznika przeciwmgielnych po lewej bo tam wtyczki są najkrótsze, przy okazji możecie odkryć że idzie tam 3cia wtyczka do zaślepki(fajne nie), jak już znudzi się Wam jej macanie przyjdzie czas na coś przez co znienawidzicie auto na ok 3-4 godziny.. odpięcie linki ogrzewania.. najpierw musicie ją zrzucić z zaczepu(biały zatrzask) długi szeroki płaski śrubokręt od góry i próbujecie wysunąć ją z zaczepu, potem kombinerkami musicie odgiąć koniec linki ogrzewania żeby ją całkiem odczepić, miejsca nie ma żeby wsadzić rękę a linka jest bardzo sztywna.. prze-je-bane.. jak to Wam się uda to odpinacie resztę wtyczek, zostawiając wężyki od ogrzewania w spokoju, są długie i można położyć deskę na siedzeniu bez ich zbytniego naprężania, sam licznik trzyma się na 6 śrubkach i trzeba pamiętać żeby robić to bez kluczyków w stacyjce bo pojawi nam się błąd poduszek, składamy w odwrotnej kolejności i jak uda się Wam założyć z powrotem tą cholerną linkę to będzie wiedzieć co czują ludzie po dojściu na szczyt Mount Everest
Samochód: nie posiadam/inny (3502)
Szachi87 (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 149 razy

Postprzez Włodar 8 paź 2009, 15:07

żeby wymienić jedna żarówke musze rozebrac cała deska rozdzielcza?dziś miałem troche czasu i sprobowałem i faktycznie chyba innego wyjscia nie ma bo rozebrałem panel srodkowy i nic ?nadal nie ma dojscia do zarówki ??/echhhh :(
Włodar

Postprzez Szachi87 8 paź 2009, 16:28

do wymiany żaróweczki wystarczy ją odchylić tak jak pisałem ale to wciąż jest strasznie dużo roboty żeby zdjąć wszystkie zaczepy itp.. w weekend będę pomagać Jack'owi w zdejmowaniu deski u niego więc może jakieś dodatkowe foty porobię bo sporo osób pyta jak to się ściąga
Szachi87 (Moderator)

Postprzez Włodar 8 paź 2009, 18:14

o było by super ,w takim razie czekam na jakies info. i foty... :D
pozdrawiam
Włodar

Postprzez Włodar 22 paź 2009, 19:49

wiem za marudze ale miały sie pojawić fotki jak sie to robi? :P
pozdrawiam
Włodar

Postprzez Perez85 22 paź 2009, 20:58

jak już ściągniesz mieszek od biegów to musisz ściągnąć tunel środkowy tutaj masz mniej więcej pokazane gdzie są śrubki ( czerwone strzałki ) i niebieska strzałka regulacja świateł gdzie musisz odpiąć wtyczkę !!
Obrazek

później ściągasz tą obudowę pod radiem z tego co pamiętam to jest na samych zatrzaskach !!
następnie bierzesz się za górę
najpierw tutaj
Obrazek

później tutaj niebieskie strzałki to są śrubki pod zaślepkami które musisz wydłubać !! tą lewą nie bardzo widać ale chyba wiesz o co chodzi !!
Obrazek

reszta jest już na zatrzaskach !!

jeżeli chcesz mieć lepszy dostęp to od strony silnika musisz odczepić kilka wtyczek lub odkręcić kilka śrubek niestety też od strony silnika :)
i wtedy znajdziesz się w tym miejscu :)
Obrazek

niestety nie mam lepszych fotek tylko takie znalazłem !! powodzenia :)
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2001) || galeria: viewtopic.php?f=22&t=2631
Podpis: “Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno" - Sir Stirling Moss
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 28 razy

Postprzez dodo23 22 paź 2009, 22:49

Ile muszę na to dni poświęcić :?: bo soboty to z palcem w nosie braknie :evil: Już chyba zostawię u siebie bez podświetlenia te nawiewy, bo jak to przeczytałem to się normalnie załamałem :(
dodo23

Postprzez Włodar 23 paź 2009, 00:06

ooo to jest to ,dzieki za pomoc.
A pytanie dodatkowe :) czy wiesz moze jakie sa żarówki które oswietlaja zegary?bo jak to rozbiore to chciałbym je wymienic na niebieskie :P ale wolałbym wiedziec wczesniej to bym je kupił jeszcze przed demontażem
pozdrawiam
Włodar

Postprzez Szachi87 23 paź 2009, 09:34

Perez85 mogę Cie prosić o edycje tego co wkleiłeś? ściąganie tunelu środkowego :surprised: wyjmowanie regulacji wysokości oświetlenia :surprised: odłączanie czegokolwiek od strony silnika :surprised: w jakim celu ? ściąga się mieszek z osłoną > a potem osłonę radia/popielniczki.. tunel zostaje jak był, nic pod maską nie ruszamy

Włodar wybacz ale w mało przyjaznych warunkach to ostatnio robiliśmy i nie pomyślałem o fotkach

Za podświetlenie zegarów odpowiadają 4 żarówki w5w + 2 żaróweczki za podświetlenie temp silnika i stanu wachy.. jak się nazywają.. nie wiem bo nie mają oznaczenia i nie jest to standardowy rozmiar.. ciut większe od R5, sporo mniejsze od w5w tyle Ci mogę powiedzieć, do tego za podświetlenie każdej wskazówki i kontrolek odpowiadają te żarówki tej samej wielkości, zaś za podświetlenie kontrolek nawiewów odpowiadają 2 żaróweczki R5 jak wymieniasz to wymień obie

czas jaki będziesz potrzebował za pierwszym razem to jakieś 4 godziny.. zdjęcie linki ogrzewania.. prawdopodobnie stwierdzisz że jest to niewykonalne :mrgreen: ale wytrwałości życzę, chyba że ktoś zna sposób na zdjęcie jej z drugiej strony ( druga strona tego cholerstwa jest chyba w okolicach piekła :D )
Szachi87 (Moderator)

Re: Re: Wymiana żarówki(podświetlenia) przy pokrętłach od nawiew

Postprzez Perez85 23 paź 2009, 18:11

Szachi87 napisał(a):Perez85 mogę Cie prosić o edycje tego co wkleiłeś? ściąganie tunelu środkowego :surprised: wyjmowanie regulacji wysokości oświetlenia :surprised: odłączanie czegokolwiek od strony silnika :surprised: w jakim celu ? ściąga się mieszek z osłoną > a potem osłonę radia/popielniczki.. tunel zostaje jak był, nic pod maską nie ruszamy

no nie trzeba ściągać tunelu środkowego !!źle napisałem bo ja jeszcze zmieniałem nie wiem jak to się nazywa no ale ten materiał wokół ręcznego i stąd mój błąd przepraszam za wprowadzanie w błąd !! no i wtedy trzeba od dołu odpiąć wtyczkę do regulacji świateł !! chodzi mi o to że gałki regulujące "ciepło-zimno", moc nadmuchu i kierunek nadmuchu są przykręcone od strony silnika a nie od strony wnętrza !! nie w silniku tutaj źle mnie zrozumiałeś !!
Podpis: “Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno" - Sir Stirling Moss
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Re: Re: Re: Wymiana żarówki(podświetlenia) przy pokrętłach od na

Postprzez Szachi87 23 paź 2009, 19:09

Perez85 napisał(a): chodzi mi o to że gałki regulujące "ciepło-zimno", moc nadmuchu i kierunek nadmuchu są przykręcone od strony silnika a nie od strony wnętrza !! nie w silniku tutaj źle mnie zrozumiałeś !!

wiem ze chodziło Ci od strony silnika ale co Ty tam pod maską grzebałeś..? przewodów ciśnieniowych nie odłącza się wcale, z żadnej strony bo nie ma takiej potrzeby (są długie i można obkręcić deskę o 180 stopni) jedyny problem to linka od ogrzewania (podłączona do regulacji ciepło/zimno) ale da się ją unieszkodliwić od strony silnika?
Szachi87 (Moderator)

Re: Re: Re: Re: Wymiana żarówki(podświetlenia) przy pokrętłach o

Postprzez Perez85 23 paź 2009, 19:41

Szachi87 napisał(a):
Perez85 napisał(a): chodzi mi o to że gałki regulujące "ciepło-zimno", moc nadmuchu i kierunek nadmuchu są przykręcone od strony silnika a nie od strony wnętrza !! nie w silniku tutaj źle mnie zrozumiałeś !!

wiem ze chodziło Ci od strony silnika ale co Ty tam pod maską grzebałeś..? przewodów ciśnieniowych nie odłącza się wcale, z żadnej strony bo nie ma takiej potrzeby (są długie i można obkręcić deskę o 180 stopni) jedyny problem to linka od ogrzewania (podłączona do regulacji ciepło/zimno) ale da się ją unieszkodliwić od strony silnika?

heh nie mogłem Cię zrozumieć :) chodzi Ci o to że maska jest otwarta ?? po prostu szukałem wtedy filtru kabinowego i sprawdzałem czy go nie ma pod szybą, zmieniałem jeszcze filtr paliwa i po prostu nie zamknąłem maski :):)
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Postprzez Szachi87 24 paź 2009, 11:07

moc nadmuchu i kierunek nadmuchu są przykręcone od strony silnika a nie od strony wnętrza !! nie w silniku tutaj źle mnie zrozumiałeś !!

ok już kumam.. są przykręcone od strony silnika ale we wnętrzu kabiny, ja zrozumiałem że pod maską coś odpinałeś dlatego się przeraziłem :D wybacz
Szachi87 (Moderator)

Postprzez Perez85 24 paź 2009, 18:20

dokładnie :) może trochę źle to napisałem !! ale właśnie o to mi chodziło we wnętrzu ale od strony silnika :)
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Postprzez tomekl 19 lis 2009, 19:31

Właśnie jestem po zmianie podświetlania, całość zajęła ok 7 godzin.
Znalazłem prosty sposób na odpięcie linki od regulacji temperatury nawiewów, jutro wstawię zdjęcie z opisem jak zaoszczędzić sporo czasu z odpięciem tej linki.
Samochód: HC RD 1.6 16V (1997)
tomekl

Postprzez Szachi87 19 lis 2009, 20:00

super :) dorzuć jeszcze fotkę tego podświetlenia jaki efekt uzyskałeś
Szachi87 (Moderator)

Postprzez tomekl 20 lis 2009, 09:18

Szachi87 napisał(a):super :) dorzuć jeszcze fotkę tego podświetlenia jaki efekt uzyskałeś

efekt dostępny w temacie viewtopic.php?f=21&t=3140
tomekl

Postprzez tomekl 21 lis 2009, 15:11

Dla tych co planują rozbieranie deski przedstawiam prosty sposób na odłączenie linki od regulacji ogrzewania. Na pewno sprawdza się w Igen.
1. Jak już zdemontujecie plastik spod kierownicy, (ten w którym jest cięgno do otwierania maski) wchodzimy pod kierownicę i po prawej stronie widzimy coś takiego :
Obrazek
odginamy blaszkę zaznaczoną strzałką od góry ciągnąc do siebie, i osłona linki jest uwolniona
2. Żeby zdjąć linkę należy docisnąć plasticzek z tyłu bolca (zaznaczone na zdjęciu strzałką) i pociągnąć linkę do siebie.
Obrazek
Teraz możemy rozczepić resztę przewodów i zdjąć całą deskę z przyciskami.
Składamy wszystko w odwrotnej kolejności.
tomekl

Postprzez criss2007 21 mar 2010, 13:23

tomekl napisał(a):Dla tych co planują rozbieranie deski przedstawiam prosty sposób na odłączenie linki od regulacji ogrzewania. Na pewno sprawdza się w Igen.

wielkie dzięki za podpowiedź i fotki 8) właśnie jestem na etapie rozbierania deski rozdzielczej i wymiany żaróweczek. :D
Samochód: HC RD 1.6 16V (1998)
Podpis: Obrazek
criss2007

Re: [RD] Wymiana żarówki przy pokrętłach od nawiewu

Postprzez criss2007 18 kwi 2010, 14:42

dla potomności 8) . zdjęcie porównujące wielkość żaróweczek R5, które podświetlają poziom paliwa i temperaturę silnika, z żaróweczkami podświetlającymi pokrętła od nawiewu :egeek: podobno nie maja oznaczenia, ale ja kupiłem je w sklepie z akcesoriami samochodowymi :ewink:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
criss2007

Postprzez Szachi87 18 kwi 2010, 14:56

poziom paliwa i temperaturę silnika nie podświetlają R5 ! pokrętła od nawiewu podświetla R5.. czyli napisałeś odwrotnie.. edytuj
Szachi87 (Moderator)

Re: Re: [RD] Wymiana żarówki przy pokrętłach od nawiewu

Postprzez criss2007 18 kwi 2010, 22:07

Szachi87 napisał(a):poziom paliwa i temperaturę silnika nie podświetlają R5 ! pokrętła od nawiewu podświetla R5.. czyli napisałeś odwrotnie.. edytuj

to jednak dziwne bo do poziomu paliwa i temp. silnika wsadziłem R5, a te mniejsze do nawiewu i wszystko ładnie pasowało i działa jak należy :ewink:
criss2007

Postprzez Szachi87 19 kwi 2010, 07:43

no można ale oryginalnie w liczniku od podśwt wachy i temp cieczy masz żarówki większe od R5 i mniejsze od w5w
Szachi87 (Moderator)

Następna strona

Powrót do Fotorelacje