Hyundai Coupe Club (HCC) Forum • Zobacz wątek - [RD1] PRZYCIEMNIANIE KIERUNKOWSKAZÓW PRZEDNICH

[RD1] PRZYCIEMNIANIE KIERUNKOWSKAZÓW PRZEDNICH

Opisy napraw i modyfikacji wraz ze zdjęciami.

Postprzez ALAN 9 lis 2010, 19:54

Witam :)

Przedmiotem tej fotorelacji jest objaśnienie jak przyciemnić sobie kierunkowskazy przednie w naszych Hultajach za pomocą folii do przyciemniania lamp. Na tej podstawie można też przyciemniać inne lampy jak by ktoś potrzebował, ale to już według uznania :)

CO POTRZEBA:
- nożyczki
- cienkopis
- wykałaczka lub coś podobnego
- skalpel, nożyk modelarski lub nożyk do tapet
- bawełnianą ściereczkę
- płyn do okien lub spryskiwaczy z zawartością alkoholu
- suszarka lub opalarka
- dwie dodatkowe pomocne dłonie kolegi lub koleżanki – jak kto woli :P
Obrazek
Obrazek

1. Wykręcamy kierunkowskazy z auta

Czynność bardzo prosta. Wystarczy odkręcić śrubokrętem krzyżakowym jedną śrubkę i delikatnie wysunąć migacz do przodu. Następnie odkręcić gniazdo z żarówką i gotowe.
Obrazek
Obrazek

2. Myjemy dokładnie klosz kierunkowskaza spryskując płynem lub spryskiwaczem zimowym do szyb, aby odtłuścić i wyczyścić powierzchnię, na która za chwilę naklejać będziemy folię. Proszę zwrócić uwagę na zakamarki, ponieważ w tych miejscach będziemy odcinać folie i aby zapobiec odklejaniu się folii lepiej poświecić więcej czasu na dokładne wyczyszczenie.

3. Rozciągamy kawałek folii i kładziemy na papierowej stronie nasz kierunkowskaz, po czym odrysowujemy jego kontur z 2cm zapasem po każdej stronie. Następnie wycinamy z foli pożądany kształt.

4. Jedna osoba mocno trzyma migacz, w tym czasie druga odkleja papierową cześć na powierzchni ok 5cm i zaczyna naklejanie folii od jednego z rogów. (Próbowałem od środka i gorzej to wychodzi… więcej zagięć i załamań woli, ciężej przykleić bez bąbelków ;/ )
Jest to najważniejszy punkt, ponieważ trzeba nakleić folię tak, aby nie było widać pod światło bąbelków powietrza. W tym celu na palce, którymi dociskamy folię kładziemy szmatkę i próbujemy sukcesywnie przesuwać się ku końcowi pomału odklejając papier z folii.
Ten podpunkt mógłby być na 2 strony A4 i tak nie da się wytłumaczyć tej czynności dokładnie. Trzeba samemu wyczuć jak najlepiej to Wam idzie. Na koniec dodam tylko, że przy przyklejaniu na krawędziach można DELIKATNIE podgrzać folię suszarką lub opalarką, ponieważ jest termo kurczliwa i lekko naciągnąć by dobrze przylegała do klosza.

5. jeżeli doszliście do tego punktu to już 80% za wami i możecie być z siebie dumni :D u mnie zeszło z tym przyklejaniem z dobre 40min i tyle nerwów, że szkoda gadać, ale wracajmy do tematu. Teraz używając nożyka przycinamy nadmiar folii przy samych krawędziach – tak żeby nie było widać, że mamy naklejoną folię:) można też np. odkleić uszczelkę i folie odciąć pod nią dla lepszego efektu, ale to pozostawiam pedantom takim jak np. ja :D żeby folia przylegała idealnie do klosza na krawędziach i zakamarkach przyciskamy ją wykałaczką. Tu również możemy wspomóc się suszarką.

To by było na tyle.

DODATKOWE INFO:

Na obklejenie dwóch kierunków w naszych RD1 wystarczy zakupić jeden kawałek 25x50, który na allegro kupimy już za 4,5zł + przesyłka. Polecam jednak zakupienie 2 arkuszy, ponieważ nie jest to drogie jak widać, a zawsze będziemy mieli bufor folii gdyby nam się nie powiodło od razu.
Polecam być cierpliwym przy tym, pracować w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i nie spieszyć się. Nie jest to łatwe jak by się wydawało i wymaga wprawy. Mimo wszystko moim zdaniem po zamontowaniu z powrotem w aucie uśmiech na Waszych twarzach w pełni zrekompensuje wylany pot i wiązanki łacińskie :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do obaw, że będzie zbyt mocno przyciemnione i nie będzie widać migającej żarówki – na zdjęciach wyszło troszkę mocniej niż jest w realu. Sprawdzałem po włączeniu awaryjnych i są bardzo dobrze widoczne, święci nadal na pomarańczowo. Folia ma przepuszczalność podobno 95%. Oczywiście przeciwnicy będą tu straszyć mandatami itd. – powiem tyle, że jeżeli ktoś wie jak wyglądają np. lampy w autach francuskich tj. Peugeot 309, 405, Renault 19, Megane I to powiem, że efekt wizualny jest bardzo podobny. A jak psiarnia chce dać mandat to da, za co kolwiek… za brak apteczki czy ważnej gaśnicy. Wybór należy do Was :)

Pozdrawiam, ALAN
Samochód: HC RD 2.0 16V (1997) || galeria: viewtopic.php?f=21&t=5397
Podpis: Trzeba mieć jaja, żeby dosiąść Hyundaia!

>>Wynajem odkurzaczy piorących Kraków <<
ALAN

opcje: , www

Postprzez rd23 29 sty 2012, 00:17

a folia nie schodzi np po umyciu w myjni ręcznej pistoletem?
rd23

Postprzez bomax 29 sty 2012, 02:03

ALAN napisał(a):....Wybór należy do Was....

Forumowy LANS ?
Jaki wybór ?
- przeciwmgłowe mleko - a TY się lansujesz tym, że okleiłeś kierunki ? :oops:
Na czym niby ma polegać ten wybór - na lanserce czy na bezpieczeństwie?
bomax

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez przemas 18 lut 2012, 17:35

Jedna przejażdżka przez Wieluń z tymi ciemnymi kierunkami i po dowodziku :mrgreen:
Samochód: HC GK F/L2 2.7 24V v6 (2007)
przemas

Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez tomak 6 paź 2012, 14:53

ryzykownie w starciu z psiarnią ale jak dla mnie efekt bardzo fajny, zwłaszcza z czerwonym HC, nyślę ze w przypadku mojego rd2 tez by fajnie to wtglądało, jednak chyba sie nie zdecyduję. mimo to gratuliuję efektu.
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2000) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 60#p128460
tomak (Klubowicz)
Klubowicz

Postprzez hoho90 11 sie 2013, 13:39

Fajny efekt, może się zdecyduję i zaryzykuję :D Dam znać jak efekty :)
Samochód: HC GK F/L2 1.6 16V
Podpis: horoskop tygodniowy miłosny
hoho90

Re: [RD1] PRZYCIEMNIANIE KIERUNKOWSKAZÓW PRZEDNICH

Postprzez jasiek90 11 sie 2013, 15:28

Podoba mi się, ale mam podobne wątpliwosci co kolega odnosnie kontroli...
Samochód: S-Coupe LS 1.5 12V (2011)
jasiek90

Postprzez julita1 23 sie 2013, 19:53

oj tam ryzykowne. adrenalina będzie :)
Samochód: Genesis Coupe 2.0T (2009) ||
Podpis: akcesoria toyota gdańsk
julita1

Postprzez Darecki 24 sie 2013, 22:31

Panowie, a nie lepiej przyciemnić kierunek od środka w sensie zmodyfikować odbłyśnik ? Efekt bardzo dobry w połączeniu z zrobionymi wkładami lamp . Robiłem w RD1 i mi lepiej to leżało niż folia do lamp :)
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2000) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 21&t=10930
Darecki

Postprzez bobek90 31 sie 2013, 18:22

Pewnie że lepiej od środka. Proste i skuteczne. :)
Samochód: HC GK F/L 2.0 16V
Podpis: gimnastyka mózgu ćwiczenia
bobek90

Postprzez adam12patryk 6 wrz 2013, 11:28

Wkrótce wypróbuję tą metodę z przyciemnianiem od środka :)
Samochód: S-Coupe LS 1.5 12V
Podpis: zakopane apartamenty
adam12patryk

Postprzez Darecki 22 wrz 2013, 22:26

Rób rób, tylko dobrze potem uszczelnij bo będą parować :D
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2000) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 21&t=10930
Darecki

Postprzez brawos 1 paź 2013, 23:38

No właśnie ja zrobiłem niedokładnie i miałem problem parowaniem, ale potem uszczelniłem jak należy i jest wszystko OK :)
Samochód: HC GK F/L2 2.0 16V (2001)
Podpis: szlifowanie granitu
brawos

Postprzez ryniu91 19 paź 2013, 19:09

Myślę że nieźle to może wyglądać. Wrzucaj foty :)
Samochód: S-Coupe LS 1.5 12V (1992)
Podpis: wycieczki objazdowe,
ryniu91

Postprzez abdak13 9 lis 2013, 16:51

Właśnie pokaż foty, swoją drogą dzięki za opracowanie
Samochód: HC RD2 2.0 16V
abdak13

Powrót do Fotorelacje