[RD] Naprawa / konserwacja silnika dmuchawy

Opisy napraw i modyfikacji wraz ze zdjęciami.

Postprzez Drop 2 cze 2012, 15:12

Witam wszystkich . Jak to w życiu bywa zło dopada wszystkich po kolei i mnie tym razem zaczęło świszczeć w dmuchawie .Po przeczytaniu kilku postów o braku możliwości rozebrania świszczącego silnika , postanowiłem zajrzeć co tam mam pod nogami pasażera siedzi i sprawdzić czy to nie jakiś liść się tam zawieruszył. Po wykręceniu owych 3 śrubek wypięciu wtyczek wyciągnąłem cały silnik z łopatkami i rzeczywiście były 2 listki :D , ale skoro miałem to "coś" już w ręce postanowiłem zobaczyć co kryje cały mechanizm :)
Wszystko da się rozebrać na czynniki pierwsze także sprawa powinna być rozwiązana raz na zawsze.Narzędzia potrzebne : śrubokręt krzyżak ( średni); czas 30-60min
1.Zaczynamy oczywiście od demontażu całego silnika wraz z łopatkami ( 3 śruby mocujące)
2.Zdejmujemy zabezpieczenie łopatek i pryskamy jakimś WD oś wirnika, po czym ściągamy [ wybijamy delikatnie] plastikowe śmigło łopatek
Obrazek
3.Wykręcamy kopułkę maskującą
Obrazek
4. Ściągamy plastikowy wężyk i zaślepkę przewodów zasilających.[można od razu po demontażu]
Obrazek
5.Wykręcamy ponownie 2 śruby , tym razem to one mocują cały silnik do obudowy.
Obrazek
6. Pryskamy WD po wewnętrznej stronie silnika i plastiku zęby poluzować ścisk , ciężko wychodzi z obudowy ja pobijałem kawałkiem śrubki raz w jedną raz w drugą stronę do momentu gdy silnik nie wyskoczył . Delikatnie z głową nie ma się tam co pogiąć więc bez obaw.
7.Po zdjęciu silnika zdejmujemy z wałka wirnika zawleczkę i 3 podkładki .
Obrazek
8.Wykręcamy 2 nakrętki mocujące denko silnika przedstawione na zdjęciu poniżej i ściągamy szczotki.
Obrazek
Obrazek
W owym silniku znajdują się łożyska toczne więc wirnik kręci się w tulejce , która musimy wyczyścić i nasmarować
9. Następnie [ przynajmniej u mnie ] szlifujemy papierkiem ściernym skorodowany trzpień wirnika gdyż nie chce wyjść z obudowy . Mocno pociągamy do siebie - magnes będzie blokował swą siłą.
Obrazek
I mamy wszystko rozkręcone :D
Obrazek
10.Czyścimy z brudu i starej resztki smaru tuleję w której kręci się wirnik [mocowanie denka ze szczotkami] i nakładamy smar. Czyścimy również same szczotki brud na wirniku po których się kręcą.
Obrazek
11. Podobnie w tulejce obudowy
Obrazek
12. Dajemy smar na końcówkach wirnika i finito
Obrazek
13. Teraz ściągamy szczotki do siebie i zakładamy tak jak było wcześniej zamontowane.Po złożeniu samego silnika sprawdzamy na krótko podpinają do wtyczki w samochodzie czy silnik rusza i czy wszystko złożyliśmy dobrze. Wszystkie czynności teraz robimy od tyłu . Plastikowe łopatki polecam umyć, tak jak komorę w samochodzie , no chyba ze ktoś chce jeździć z takim syfem kilkunastoletnim i dociążać niepotrzebnie autko :D
Całość po złożeniu wygląda jak nowe
Obrazek

Pozdrawiam 8)
Samochód: nie posiadam/inny (2002)
Drop

Otrzymał podziękowań: 1 razy
opcje: , icq

Postprzez Nbdz 2 cze 2012, 21:05

u mnie inaczej jest, nie ma śrubek od mocowania silnika, ta kopuła maskująca na taki 'zatrzask' jest, nie na śrubki i nie da rady otworzyć obudowy silniczka, bo dolna część obudowy zespawana czy tam 'zgrzana' :)

Mam pytanie, u Ciebie w silniczku też był syf? bo u mnie jakiś pyłek był i liść mały
Samochód: HC RD 2.0 16V (1999)
Nbdz

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: [RD] Naprawa / konserwacja silnika dmuchawy

Postprzez Drop 3 cze 2012, 11:09

W samym silniku nie było nic takiego , ale wokół łopatek syf i 2 liście
Samochód: nie posiadam/inny (2002)
Drop

Otrzymał podziękowań: 1 razy
opcje: , icq

Postprzez blairster 25 cze 2012, 21:29

A nie da rady jakoś tam po swojemu zamontować filtra przeciwpyłkowego?:P Mam czysto w samochodzie dopóki nie włączę nawiewu... Bardzo dużo kurzu i pyłu przedostaje się do wnętrza..;/
Samochód: HC RD 2.0 16V (1998)
blairster

Postprzez daniel93 22 mar 2016, 13:15

Jest szansa na odświeżenie zdjęć?
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (1997)
daniel93

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Powrót do Fotorelacje