Renowacja felg stalowych

Opisy napraw i modyfikacji wraz ze zdjęciami.

Renowacja felg stalowych

Postprzez kaczmen 9 paź 2012, 00:34

Dział fotorelacji troszkę się zastał, więc postanowiłem troszkę go ruszyć. Nie są to żadne fajerwerki, ale fakty są oczywiste. Idzie zima i czas chować alufelgi do garażu. Stalowe felgi też muszą jako tako wyglądać, a przecież nie trzeba kupować od razu kompletu za 400zł, żeby cieszyć się całą zimę kołem, które nie razi w oczy.

Spis potrzebnych rzeczy:
-podniszczone felgi stalowe :)

Obrazek

-farba w spray'u (moim zdaniem najlepiej sprawdza się połyskująca czerń)
-druciane szczotki dołączane do wiertarki, lub szlifierki kątowej lub ewentualnie papier ścierny i duuuużo więcej wolnego czasu
-dobrze jest mieć płyn do czyszczenia felg (najlepszy stosunek ceny do jakości to moim zdaniem ATTACK z Autolandu - ok 10-15zł)
-folia, papier, lub zwyczajne gazety
-taśma maskująca
-płyn do spryskiwaczy lub płyn do szyb po prostu
-opcjonalnie jakaś farba podkładowa (ja obyłem się bez)
-jakieś piwko dla umilenia czasu :)

1. Spryskujemy kółeczka Attackiem, czekamy aż chemia zacznie działać, następnie spłukujemy i zostawiamy do wyschnięcia.

Obrazek

2. Gdy kółka podeschną docieramy je szmatką i przystępujemy do szlifowanka :) I tutaj polecam osobiście druciane szczoteczki do wiertarki. Pozwoli to nam zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i energii. Sam szlifowałem jedno koło papierkiem ściernym o gradacji 150, a kolejne trzy wiertareczką ze szczotką drucianą i czas spędzony przy pierwszym równał się spędzonemu przy trzech kolejnych :)

Obrazek

3. Szlifujemy skupiając się przede wszystkim na rdzawych plamkach, purchaweczkach itp. Zdzieramy starą farbę na ile to jest możliwe i szlifujemy felgi do gładkiej powierzchni.

Obrazek

4. Myjemy jeszcze raz kółko wodą, żeby pozbyć się całego kurzu powstałego przy szlifowaniu.

5. Owijamy folią kółeczko dookoła i oklejamy dokładnie taśmą maskującą. Im dokładniej okleicie felgę tym mniej upaćkacie sobie oponkę, a moim zdaniem nie ma nic gorszego jak wymalowana opona w kolor felgi :)

Obrazek

6. Szmatką nasączoną płynem do spryskiwaczy wycieramy dokładnie felgę w celu pozbycia się kurzu ze szlifowania i odtłuszczenia przygotowywanej do malowania powierzchni.

7. Przystępujemy do malowania. Malując sprayem nakładamy wiele cienkich warstw farby uważając, aby nie powstały zacieki. Pamiętajcie, żeby malować najlepiej w pomieszczeniu. Uważajcie na kurz, ponieważ bardzo mocno osadza się na świeżo pomalowanej powierzchni.

8. Pomalowane dokładnie felgi zostawiamy na 24h do wyschnięcia.

9. Cieszymy się odnowionymi stalówkami na zimę :)

Obrazek

Obrazek

PS. Wiem, że ameryki tematem nie odkrywam, ale mam nadzieję, że komuś pomoże ta mała fotorelacja i zaoszczędzi pieniędzy na nowe felgi, albo piaskowanie i profesjonalne malowanie.

Pozdrawiam, kaczmen

Samochód: HC RD2 1.6 16V (1999) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... =21&t=8925
kaczmen (Klubowicz)
Klubowicz

Renowacja felg stalowych

Postprzez robbieFX 12 paź 2012, 00:34

Noo ładnie ci to wyszło mi troche gorzej (strasznie były zardzewiałe i nie miałem wiertarki ze szczotką tylko zwykłym druciakiem to robiłem :( jako podkład epoxydowy można użyć brunoxa na rdzę. Ja malowałem szarą farbą a na końcu czarną, opony już czekają:
Obrazek
Jak ktoś ma dobry kompresor to może sobie opiaskować albo spytać się u wulkanizatora o ocynkowanie, u mnie za 4 fele chciał 140 złoty. Wiadomo samemu robić najtaniej.
Samochód: HC RD2 2.0 16V (2000)
Podpis: "Nie jedź szybciej niż Twój anioł stróż potrafi latać..."
robbieFX (Klubowicz)
Klubowicz

Renowacja felg stalowych

Postprzez cobraswiecie 30 paź 2012, 12:21

Ogólnie to sporo osób mówi,że wstyd na stalówkach śmigać na pięknym aucie ale Twoje są zrobione wyśmienicie i zapewne ładnie to wygląda.
Samochód: nie posiadam/inny
Podpis: http://polskajazda.pl/Samochody/Ford/Puma/74364
Obrazek
cobraswiecie (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Renowacja felg stalowych

Postprzez Lukasito 11 gru 2012, 18:10

Polecam Hammerite czarny połysk. Ładnie wychodzi, gruba powłoka farby, rdza już się nie pojawia/
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2000)
Lukasito (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Renowacja felg stalowych

Postprzez Perez85 12 gru 2012, 21:53

jeżeli mogę dodać coś od siebie to jeżeli już robimy renowację to bez opony bo pewnie ranty od strony opony też już korodują , poza tym ODWAŻNIKI :) dlaczego je zamalowałeś ? no i jednak podkład jest ważny , no ale oby Ci lśniły jak najdłużej
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2001) || galeria: viewtopic.php?f=22&t=2631
Podpis: “Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno" - Sir Stirling Moss
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 28 razy

Renowacja felg stalowych

Postprzez grucha79 13 gru 2012, 00:40

a dlaczego to nie mozna zamalowac odwaznikow? chyba nie zmieni sie ich waga? :lol:
Samochód: HC GK 2.0 16V (2003)
grucha79

Otrzymał podziękowań: 18 razy

Renowacja felg stalowych

Postprzez Rodzynka 13 gru 2012, 01:45

Tu nie chodzi o to, że są zamalowane tylko o to, że nie zostały ściągnięte przed malowaniem felgi :oops:
Na co cała operacja jeżeli ciężarek nabijany na felgę w jakimś stopniu uszkadza powłokę lakieru i przez to szybciej koroduje(może korodować) w tym miejscu. Nie wiesz co jest pod ciężarkiem, ani na rantach. A tam może już wiewiór chrupać. Same ciężarki można malować i lakierować wedle uznania :wink:
Jak robić, to wszystko dokładnie, a nie tylko to co na widoku....
Zacznie się sól,woda, śnieg i rdza pojawi się w ekspresowym tempie. Oby pesymistyczny scenariusz nie sprawdził się, niemniej ciekawe co będzie pod koniec zimy :|
Samochód: nie posiadam/inny (2005)
Rodzynka (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 16 razy

Renowacja felg stalowych

Postprzez Perez85 13 gru 2012, 22:30

koleżanka bardzo dobrze to opisała :) a ja jeszcze tylko zadam pytanie co przy wyważaniu ? jak ściągniesz to na około lakier odskoczy. A kolega nie wie czy waga się zmienia po malowaniu ?? wg mnie tak nie znacznie ale tak :P
Podpis: “Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno" - Sir Stirling Moss
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Re: Renowacja felg stalowych

Postprzez kaczmen 14 gru 2012, 20:49

kaczmen napisał(a):a przecież nie trzeba kupować od razu kompletu za 400zł, żeby cieszyć się całą zimę kołem, które nie razi w oczy.

napisałem wyraźnie. Jeśli natomiast kogoś sam efekt wizualny nie zadowala, może nawet ozłocić stalówki. Sól i tak poradzi sobie z felgą, ale kto lubi zabawę z hammeritem i koszty to polecam również. Jeśli ktoś chce naprawdę odpicować stalówki to polecam zakup nówek u dealera. 3/4 moich felg zakryte jest kołpakami, a ja chciałem jedynie uzyskać bijącą spod kołpaka czerń a nie rudo-szare pryzgle.

Pozdrawiam.
Samochód: HC RD2 1.6 16V (1999) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... =21&t=8925
kaczmen (Klubowicz)
Klubowicz

Renowacja felg stalowych

Postprzez Perez85 15 gru 2012, 18:52

widzę że duma została urażona, nie pisałem nic żeby Cie skrytykować czy powiedzieć że spie.r.... robotę bo każdy robi przy swoim aucie co chce i jak chce - i chu... mi do tego - napisałem tylko uwagi dla kogoś kto to będzie czytał bo nazwałeś temat "renowacja (...) " ( gdybyś nazwał "połysk spod kołpaków" bądź umieścił to w swojej galerii to pewnie bym się nic nie odzywał ) a z reznowacją to nie ma nic wspólnego -jedynie pół dnia roboty spie.r... tym że oszczędziłeś 25 zł. na podkład i nie chciało Ci się ściągnąć odważnika ( bo ściąganie opony to już wogóle zawyża koszty ) - i to możesz uznać za krytykę !a jak chciałeś połysk spod kołpaka mieć to wystarczyło drobnym papierkiem przejechać i pomalować - zapewne byłoby trwalsze
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Powrót do Fotorelacje