Hyundai Coupe Club (HCC) Forum • Zobacz wątek - Drgania na kierownicy przy hamowaniu z większych prędkości

Drgania na kierownicy przy hamowaniu z większych prędkości

Tarcze, klocki, zaciski, ręczny itd.

Postprzez Szyszon 1 wrz 2011, 16:43

Witam, mam problem w swoim Tiburonie, mianowicie przy hamowaniu z większych prędkości >100km/h (i ostrym i delikatnym) na kierownicy odczuwalne i widoczne są drgania. Problem nie występuje przy prędkościach poniżej 100km/h. Myślałem, że winne są klocki - dziś zdjąłem koła i okazało się, że są w porządku - są jeszcze sporej grubości, podobnie jak i tarcze - wyglądają OK.
Co może powodować w takim razie te drgania? Złe wyważenie felg chyba odpada, bo w czasie jazdy nic się nie dzieje... Ma ktoś jakiś pomysł? Nie wiem czy to jest istotne, ale dodam, że mój egzemplarz nie posiada ABSu. Pozdrawiam!
Szyszon

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez bomax 1 wrz 2011, 22:53

Czy ktoś może w końcu zająć się problemem Kolegi i zasugerować przeszlifowanie/przetoczenie tarcz zamiast zajmować się jakimiś gównianymi flagami/ nalepkami/ fejsowym tuscaniem na ch.. komu potrzebnym? :oops:
bomax

Postprzez lorence 2 wrz 2011, 11:12

jest to wina braku ABSu, ja ABS+TCS mam i drgań nie ma :mrgreen:

a tak na poważnie to tarcze zapewne Ci sie pogięły, np po ostrym hamowaniu wjechałeś w kałuże, standard. Jeżeli tarcze są już smutne to wymień na nowe, jak są w miare ok to przeszlifuj/ przetłocz tak jak zasugerował kolega powyżej i powinno być ok.
Samochód: nie posiadam/inny (2007)
lorence

Otrzymał podziękowań: 31 razy

Postprzez Kazua 3 wrz 2011, 01:19

A może masz tarcze nacinane/nawiercane? Nie wiem czy to ma znaczenie (poprawcie mnie jeśli się mylę) ale po założeniu takich tarcz może takie zjawisko występować, przynajmniej u siebie tak mam po zamontowaniu tarcz mikoda gt. Jeśli masz zwykłe tarcze, to niestety nie wiem z jakiej winy.

Dla pewności zdejmę chyba tarcze i przeczyszczę dokładnie z rdzy (pozostałości poprzednich tarcz), może tutaj pies pogrzebany :?
Samochód: HC GK 2.0 16V (2002)
Kazua

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez elmer 3 wrz 2011, 06:38

i sprawdzajcie jak wam koła dokecają. U siebie po malowaniu zacisków, dokreciłem kola jak biblia kazała i wszystko ustało :)
Samochód: nie posiadam/inny (2006) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... czerwoniak
Podpis: Sky is the limit.
elmer

Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Drgania na kierownicy przy hamowaniu z większych prędkoś

Postprzez Kazua 3 wrz 2011, 19:01

elmer napisał(a):i sprawdzajcie jak wam koła dokecają. U siebie po malowaniu zacisków, dokreciłem kola jak biblia kazała i wszystko ustało :)

Jeśli możesz powiedzieć to jak? U mnie mechanicy zakręcili na chama jak tylko się da i tyle... A jak powinno być prawidłowo?
Kazua

Postprzez YANEZ 3 wrz 2011, 19:45

Obstawiam tarcze. Miałem u siebie to samo. Tarcze wyglądały ok, ale po ich wymianie telepanie ustało. Ewentualnie może też być to wina pokrzywionej felgi.
Samochód: HC RD 1.6 16V (1999)
Podpis: FEEL THE KICK
YANEZ

Otrzymał podziękowań: 1 razy
opcje: , www

Postprzez pLaYmAn 3 wrz 2011, 22:44

YANEZ napisał(a):Ewentualnie może też być to wina pokrzywionej felgi.

Ja tam się nie znam, ale jeśli felga byłaby krzywa to kierownica drgałaby również podczas jazdy, a nie tylko hamowania
Samochód: nie posiadam/inny
pLaYmAn (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 18 razy

Postprzez bomax 3 wrz 2011, 23:13

Niewiarygodnie wqur...wiające na tym Forum jest parcie na monitor - czekam jeszcze na pomysł z zastrzykami w przeguby :oops:
Szyszon wrzuć w google kto w Twojej okolicy szlifuje/ toczy tarcze hamulcowe - dopytaj czy zdejmuje czy robi to na aucie centrując do półosi ( celuj w tą opcję ) - problem zniknie
bomax

Postprzez Szyszon 4 wrz 2011, 12:00

Dzięki za odpowiedź, w Krakowie powinno się coś znaleźć ;) pozdrawiam!
Szyszon

Postprzez elmer 4 wrz 2011, 14:29

Kazua,
Ewidentnie u mnie musieli właśnie pierwszą nakrętkę dokręcić w opór więc już było przesunięcie. Jak zakładałem koła sam zrobiłem jak mówi zdrowy rozsądek.
1 Dokręcasz nakrętki zawsze z ręki tak bardzo jak to możliwe.
2 Dokręcasz po przekątnej.
Nie wiem tego chyba uczą nawet w szkole podstawowej na technice ale znajdują się lenie co pierwszą nakrętkę dokręcają z pneumatyka jak felga nawet nie dolega :/
Po takich akcjach wiem że nawet jak ci opony wymieniają to trzeba na łapy patrzeć.
Samochód: nie posiadam/inny (2006) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... czerwoniak
Podpis: Sky is the limit.
elmer

Otrzymał podziękowań: 10 razy

Postprzez Kantakcjusz 7 wrz 2011, 17:50

powielę wypowiedz powyżej, bo miałem taki sam problem i wymiana tarcz pomogła chociaż miałem ich jeszcze sporo i nie wyglądało że coś z nimi jest nie tak, to wymieniałem na nowe i drganie ustało, wcześniejsze były zwichrowane ale trzeba mieć sprzęt by to sprawdzić czy są zwichrowane bo na "oko" tego raczej nie widać.
Samochód: HC RD 2.0 16V
Kantakcjusz

Postprzez Kazua 7 wrz 2011, 18:23

Tarcze są nowe, przejechałem na nich ok 600km... Drgania kierownicy są bardzo małe i tylko powyżej 100km/h podczas hamowania. Już wolę na nich pojeździć tak jak jest i po odpowiednim zużyciu dopiero wymienić, niż cokolwiek teraz płacić dodatkowo by te drgania znikły -.- jeszcze co mnie wkurza przy skręcie w lewo przy powolnym jechaniu (2'gi bieg) z prawego koła dość dokuczliwy metaliczny odgłos ocierania. Byłem 2 razy tam gdzie robiłem tarcze/klocki, smarowali i dupa.
Kazua

Postprzez Perez85 7 wrz 2011, 19:18

a blaszana osłona nie dotyka Ci do tarczy ?
Samochód: HC RD2 1.6 16V (2001) || galeria: viewtopic.php?f=22&t=2631
Podpis: “Jeżeli wszystko jest pod kontrolą jedziesz zbyt wolno" - Sir Stirling Moss
Perez85 (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 28 razy

Postprzez Kazua 7 wrz 2011, 20:24

Nie dotyka, nie ma prawa jak ma jeszcze te uchwyty na górę/dół z obu stron. Leżą dobrze, nie wiem może podczas jazdy jest inaczej ehh. Myślisz że wywalenie ich może pomóc?
Kazua

Postprzez kammbel 23 lut 2014, 13:16

Witam,
maiłem podobny problem z tarciem, dźwięk też był taki metaliczny. przypiłowałem ranty tarcz hamulcowych i przestało trzeć, spróbuj może coś da.
Samochód: HC GK F/L 2.0 16V (2005)
kammbel

Postprzez BadBoy89 23 lut 2014, 16:24

Kiedyś do poprzedniego Auta zakupiłem nowe tarcze TRW + Klocki bicie było jeszcze wieksze niż na starych, wiec Kauza moze poprostu trafiłeś na zwichrowane tarcze ? niech sprawdzą Ci w warsztacie czy są proste ?
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (2004) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 23&t=12447
Podpis: SPRZEDAM MOJEGO HYUNDAIA V6 MANUAL BOGATA OPCJA
BadBoy89

Postprzez bomax 23 lut 2014, 23:33

BadBoy89 napisał(a):Kauza moze poprostu trafiłeś na zwichrowane tarcze ? niech sprawdzą Ci w warsztacie czy są proste ?

Komu doradzasz po wpisie z przed 2,5 roku - oczadziałeś ? :oops:
przez Kazua Śr wrz 07, 2011 20:24
bomax

Postprzez BadBoy89 24 lut 2014, 00:30

Jak zwykle bomax na posterunku, mój błąd
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (2004) || galeria: http://www.forum.hyundaicoupe.pl/viewto ... 23&t=12447
Podpis: SPRZEDAM MOJEGO HYUNDAIA V6 MANUAL BOGATA OPCJA
BadBoy89

Postprzez JuNY 24 wrz 2015, 20:46

Siemanko, trochę odświeżę. Mianowicie też mam bicie przy hamowaniu przy większych prędkościach. Myślałem że wina kół. Koła i opony założyłem nowe i wyważone a problem dalej występował chociaż minimalnie mniej. Więc pewnie tarcze ale... po wymianie osłony przegubu i jak to przy tej pracy bywa walką z wahaczem i jego odkręcaniem, po złożeniu wszystkiego drgania się mega powiększyły. Przy hamowaniu podczas jazdy na wprost bije strasznie a na lekkim łuku drgań nie ma. Więc moje pytanie. Może to być wina wahacza? Łącznika stabilizatora czy może przegubu? Bo tylko te rzeczy odkręcałem? Przy normalnej jeździe nic nie drży więc sam nie wiem. Jeśli tarcze krzywe to chyba podczas hamowania na łuku też by biła kierownica? a i drgania by się nie powiększyły po tych pracach bo tarcza nie była w żaden sposób uderzana itp żeby się bardziej skrzywić. Mam nadzieję że pomożecie :)
JuNY

Postprzez quamello123 25 wrz 2015, 05:20

Kolego odkręć koło zdejmij zaciski hamulcowe byś mógł dokladnie zdjąć tarcze i oczyścić powierzchnię piasty do której ona przylega z rdzy i innego ustrojstwa. Tą sama czynność wykonaj z wewnętrznej strony tarczy hamulcowej objawy powinny sie zmniejszyć lub ustać całkowicie. Co do twojego mechanika gdybym był to ja właśnie straciłby klienta. :wink:
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (2003) ||
quamello123

Otrzymał podziękowań: 21 razy

Postprzez JuNY 25 wrz 2015, 18:15

OK. Dzięki. Jutro z rana się za to zabiorę. Mam nadzieję że to coś pomoże chociaż nie wiem. Mechanik stracił by klienta jeśli by dostał ode mnie samochód. Osłonę wymieniałem sam.(kilka warsztatów w moim mieście robiło mi samochód i wszystkim boję się oddać samochód po wcześniejszych doświadczeniach). Poskładałem to tak jak być powinno. Nie tłukłem młotem w nic (poza lekkimi uderzeniami w śruby itp) ani nie zdejmowałem tarczy. Starałem się robić powoli i z głową. Być może coś mogło tam być wcześniej zardzewiałe i zasyfione pod tarczą. Zobaczymy. Dam znać jutro jak wszystko oczyszczę i poskładam.
JuNY

Postprzez JuNY 29 wrz 2015, 21:33

Przeczyściłem wszystko co się dało przy lewym kole(piastę, tarczę, koło, wahacz itp itd) i drgania są teraz praktycznie nie wyczuwalne. Jak będę miał chwilę to się zabiorę za wymianę osłony przegubu z prawej strony i tak samo wszystko przeczyszczę i mam nadzieję że całkowicie drgania znikną :D
JuNY

Postprzez quamello123 30 wrz 2015, 15:17

Podstawa dokładnie wyczyścić powierzchnie przed ponownym montażem :wink:
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (2003) ||
quamello123

Otrzymał podziękowań: 21 razy

Postprzez JuNY 8 paź 2015, 17:48

No i lipa. Podczas jazdy z większą prędkością i hamowaniu przed zakrętem drgania się znowu pojawiły i to nie małe. Więc już sam nie wiem co to może być. Chyba będę zmuszony podjechać na stację żeby mi wszystko dokładnie posprawdzali. :econfused:
JuNY

Następna strona

Powrót do Hamulce